Dekorasyon Fikirleri

Balkonlar genellikle fazla eşyaların konulduğu, çamaşırın asıldığı ya da kiler niyetine kullanılan mekanlardır. Oysa ki balkonlar evimizin farklı bir enerjiye sahip olan ve bizi rahatlatan alanlarıdır. Günümüzde balkonlar rutin hayatın telaşından kaçıp sığınabileceğiniz, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendiren yerler haline gelebiliyor. Bu amaçla balkonlarda tadına doyulmaz sohbetler, lezzetli kahvaltılar, keyifli akşam yemekleri yapılıyor. tüm bu detaylar için küçük dokunuşlarla nefes alabileceğiniz mekanlar yaratmak sizin yeteneğinize kalıyor.

Balkonlar dizayn edilirken mutlaka çiçeklerden yardım alınıyor. Bir balkonun olmazsa olmaz en önemli ögesi olan çiçekler yaşam alanlarınızı güzelleştiriyor. Balkonlarınızı çiçek bahçesine dönüştürerek yapacağınız tasarımlar yaşam enerjinizi de yükseltiyor. Sürekli yeşil bir ortam isteyenler balkonlarında her mevsim yeşil kalan bitkileri tercih ediyor.

Küçük ve dar bir balkona sahip olanlar ise balkonlarının duvarlarını kullanıyor. Duvarın tamamını kaplayacak şekilde alt alta saksılar asarak dikey ve yemyeşil bir alan oluşturulmuş oluyor. Evimizin bir parçası olan balkonlarda saksıları boyayarak ya da onlara renkli kumaşlar giydirerek de enerjik bir hava oluşturuluyor.

Farklı bir alternatif olarak da balkonlara konulan eski bir merdiven ile daha fazla çiçeğe ev sahipliği yapılıyor. Merdivenin her bir basamağına saksılar yerleştirerek küçük bir bahçe haline getirilen balkonlarda zaman geçirmek de oldukça keyifli hale geliyor. Ayrıca kullanılan bitkileri ya da saksıları ışıklandırarak da mekânda loş ve romantik bir görünüm elde ediliyor.

Dekorasyon unsuru olarak kullanılan çiçeklerin seçimleri de oluşturulan yeni balkon tasarımlarını doğrudan etkiliyor. Bulunduğunuz yerin doğa ve ışık şartlarını göz önünde tutarak yapabileceğiniz bitki seçimleri ve özellikle aromatik bitkiler (lavanta, melisa, mercan köşk, nane, vb.) kendinizi doğada nefes alıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Tüm bu emekler sonunda oluşturduğunuz ve doğadan bir parça getirmiş olduğunuz yeni balkonunuzdan ayrılmak istemeyeceksiniz.